ana sayfa

DEİK U.T.M İş Konseyi Üyeleri'nin T.C. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat ZEYBEKÇİ Ziyareti

11 Mart 2015; Ankara


DEİK / Uluslararası Teknik Müşavirlik (UTM) İş Konseyi üyeleri, T.C. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekci’yi 11.03.2015 tarihinde makamında ziyaret ettiler. Türk teknik müşavirlik sektörünün geleceği ve dünyaya açılma sürecinin görüşüldüğü toplantıda DEİK’in sektörel iş konseyleri yapılanması ile Türkiye’nin hizmet ihracatına büyük katkı sağlayacağının altı çizildi.
Zeybekci, ihracat dendiğinde ülkemizde bugüne dek mal ihracatının anlaşıldığını, Ekonomi Bakanlığı olarak önümüzdeki dönemde farklı bir yapılanma ile hizmet ihracatının ve bu kapsamda yüzde yüz katma değer sağlama gücü olan yenilikçi ve bilgi yoğun teknolojiler içeren teknik müşavirlik hizmetlerinin ön plana çıkmasını hedeflediklerini belirtti. Türk teknik müşavirlik sektörünün yurtdışında etkinliğini arttırması ile inşaat sektörünün tüm alt dallarını oluşturan işlerin Türk firmalar tarafından yapılmasının sağlanacağını belirten Zeybekci, bu kapsamda atılması gereken adımları, dünyadaki başarılı örnekleri ve tüm talepleri detaylandırıp DEİK ve paydaş Kurucu Kuruluşları ile ortak bir çalışma yürütülmesinin önemini vurguladı. Zeybekci, Türk teknik müşavirlik firmalarının dünyada öne çıkma zamanının geldiğini ve bu çerçevede "tasarım, tedarik, inşaat" zincirinin her bir halkasının Türk firmalarından oluşacağını vurguladı. Gerekirse, Bakanlık heyetleri ile yurtdışındaki kuruluşlara, Belediyelere, Valiliklere gidilerek altyapı ve üstyapı ihtiyaçlarının belirleneceğini, tasarım ve inşaat işlerinin Bakanlık destekleriyle Türk firmalar tarafından gerçekleştirilmesinin sağlanacağını belirtti.
UTM İş Konseyi Başkanı Demir İnözü, Türkiye’yi dünyada temsil eden ve ülkenin önde gelen firmalarının İş Konseyi üye profilini oluşturduğunu belirterek, sektörün dünyaya tanıtılmasında ve geliştirilmesinde Ekonomi Bakanlığı’nın ve bizzat Sn. Zeybekci’nin öncü olduklarını görmekten memnuniyet duyduklarını ifade etti. Türkiye’nin kültür coğrafyası olarak nitelendirilen bölgenin aynı zamanda İş Konseyi’nin hedef ülkeleri olduğunu belirten İnözü, Türk teknik müşavirlik firmaları olarak bu coğrafyada her anlamda yabancılarla rekabet edebilecek kapasitede olduklarını ve etkinliklerini arttırmak amacıyla yakın dönemde Kazakistan ve Cezayir’e “Teknik Müşavirlik Heyet Ziyaretleri”ne başlayacaklarının bilgisini verdi.