ana sayfa

Gürcistan’da Altyapı Projelerinde FIDIC Uygulamaları

29-30 Haziran 2017; Tiflis


17 Mart 2017 tarihinde kurulan “Gürcistan Müşavir Mühendisler Birliği - ACEG” ve FIDIC işbirliğiyle 29-30 Haziran 2017 günlerinde gerçekleştirilen “Gürcistan’da Altyapı Projelerinde FIDIC Uygulamaları” konulu etkinliğe, TürkMMMB’ye yapılan davet üzerine Birliğimizi temsilen Eski Başkanlarımızdan Fatma ÇÖLAŞAN ve Geçen Dönem Başkanımız Demir İNÖZÜ katılmışlardır.

“Gürcistan Müşavir Mühendisler Birliği”nin kuruluşunun resmen ilan edildiği bu toplantıda; FIDIC Standart Sözleşmelerinin Gürcistan’daki altyapı projelerinde uygulanmasında müşavir mühendislerin rolü ve uluslararası finans kuruluşlarının Gürcistan’da altyapı projelerinin gerçekleştirilmesindeki rollerinin ele alındığı sunumlar gerçekleştirilmiş, ayrıca Gürcü diline çevrilmiş FIDIC Kırmızı Kitabı’nın tanıtımı yapılmıştır.

Toplantının ikinci gününde Sayın Fatma Çölaşan “FIDIC Sözleşmelerinin tercümeleri konusunda TürkMMMB’nin deneyimleri” konulu büyük ilgi gören bir sunum gerçekleştirmiştir. Toplantı katılımcıları arasında Gürcistan’da faaliyet gösteren TEMELSU ve DOLSAR firmalarından da ayrıca birer katılımcı yer almıştır. FIDIC’i temsilen FIDIC Genel Müdürü Enrico VINK ve FIDIC Kapasite Geliştirme Komitesi üyesi Georgiana TECUCI katıldığı toplantıya Gürcistan’ın yatırımcı Bakanlıklarından ve çeşitli yatırım fonlarından üst düzey temsilciler ve özel sektörden 80’i aşkın kişi katılmıştır.  

Gürcistan Müşavir Mühendisler Birliği yöneticileri, TürkMMMB’ye bu toplantıya katılımı nedeniyle özellikle teşekkür etmiş ve ilerde iki Birlik arasındaki ilişkileri geliştirmek ve ortak etkinlikler düzenlemek konusundaki dileklerini belirtmişlerdir.