ana sayfa

Ekonomi Bakanlığı Teknik Müşavirlik Hizmetleri Devlet Yardımları Eğitim Programı (18 Kasım 2013)

18 Kasım 2013; TOBB Plaza / İSTANBUL


Ekonomi Bakanlığı’nın 2004 yılından bu yana devam etmekte olan teknik müşavirlik firmalarına yönelik destek programı, "Teknik Müşavirlik Hizmetlerine Yapılacak Devlet Yardımları Hakkında 2012/3" Sayılı Tebliğ’in yayımlanması ile birlikte ivme kazanmıştır. 2012/3 sayılı Tebliğin yayımı sonrasında sektöre yaklaşık 2.7 milyon TL’lik destek ödemesi yapılmıştır. Bu rakamın 2013 yılı sonunda 4 milyon TL’ye yaklaşması beklenmektedir. Bunun yanı sıra, Sözleşme/Fizibilite Etüdü/Nazım Planı destekleri için başvuruda bulunan teknik müşavirlik firmalarına toplam 50 projede yaklaşık 14 milyon 420 bin $’lik destek garantisi verilmiştir. Türk teknik müşavirlik firmaları, Ekonomi Bakanlığı’nca sağlanan desteklerin de etkisiyle yurtdışı ihaleleri kazanmaya devam etmektedirler.

Ekonomi Bakanlığı’nın teknik müşavirlik yurt dışı destek programına teknik müşavirlik firmalarının artan ilgisine cevap verebilmek için, Ekonomi Bakanlığı Yurtdışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Dairesi'nden yetkililerin katılımıyla DEİK organizasyonunda 18 Kasım 2013 tarihinde (TOBB Plaza, saat 14:30, Levent/İstanbul) bir eğitim programı gerçekleştirilecektir. Eğitim programının amacı, teknik müşavirlik şirketlerinin desteklerden ne şekilde yararlanabilecekleri konusunda bilgilendirmektir.
Program kapsamında ayrıca, teknik müşavirlik yurtdışı destek programının değerlendirilmesi amacıyla Ekonomi Bakanlığı’nca başlatılan mevzuat çalışması kapsamında sektör kuruluş ve şirketlerinin görüş ve önerileri istişare edilecektir. 
 
Programa katılmak isteyenlerin isimlerini DEİK’e (Barış Sazak, bsazak@deik.org.tr, Tel 0212 339 5089) bildirmeleri gerekmektedir.