ana sayfa

FIDIC Eğitim Semineri, 25-26 Kasım 2016, İstanbul

FIDIC Eğitim Semineri


Birliğimiz’in 2016 yılı ikinci semineri olan  “FIDIC Sözleşme Şartnameleri Semineri” 25-26 Kasım 2016 tarihlerinde, İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. İki tam gün süren Seminer'in, bir buçuk günlük bölümünde seminer lideri Fatma ÇÖLAŞAN ile birlikte inşaat sektöründe yoğunlukla kullanılan “Conditions of Contract for Construction/Yapım İşleri Sözleşme Şartnamesi” (Kırmızı Kitap-1999), “Conditions of Contract for Plant and Design-Build/Tesisat ve Tasarla-Yap Tipi Sözleşme Şartnamesi” (Sarı Kitap-1999) ile, halen ülkemizde Dünya Bankası finansmanlı projelerde kullanılmakta olan ve gelecekte AB vb. diğer yabancı finansman kuruluşlarının da kullanmaya başlamaları beklenen “Conditions of Contract for Construction-MDB Harmonised Edition/Uluslararası Finansmanla Yapılan Projelerde Kullanılacak Yapım İşleri Sözleşme Şartnamesi” (Pembe Kitap-2010) kitapları incelenmiştir. Seminer'in bir diğer bölümünde Hukuk Eğitmenimiz Lale BAUER tarafından FIDIC Şartnamelerinin Türk hukuku açısından değerlendirmeleri yapılmıştır ve uluslararası Tahkim hakkında bilgi verilmiştir.

Seminerin detaylı programı ve diğer bilgiler seminer broşüründe yer almaktadır. 

TED Ankara Koleji ve ODTÜ Mühendislik Fakültesi-Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Beş yıl kamu görevlisi olarak çalıştıktan sonra, bugün 37 yaşında olan GEN-TES Mühendislik Ltd. Şti’ni kurdu.

Fatma Çölaşan 1996-2000 yılları arasında Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin başkanlığını üstlenmiş, 1996 yılında İngiliz Müşavir Mühendisler Birliği’nin aday göstermesi üzerine Güney Afrika’da yapılan seçimde FIDIC Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir; kurulduğu 1913 yılından bugüne kadar 102 yıl içinde FIDIC Yönetim Kurulu’na seçilen tek Türk ve tek Kadın üyedir.  

 


Lale Bauer İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur ve 1989 yılından bu yana  GÖĞÜŞ Hukuk Bürosu kurucu ortağı olarak görev yapmaktadır. Istanbul Barosu; TEGEV, KTGD üyesidir. Ağırlıklı olarak Türkiye’de yatırım yapacak olan yabancı yatırımcılara danışmanlık vermekte; FIDIC Sözleşme Şartnameleri uygulamaları, sözleşme hukuku, kamu-özel sektör uygulamaları, ortak girişimler, şirket satınalma/birleştirme, haksız rekabet, telif hakları,Uluslararası Ticaret Odası arabuluculuk ve rekabet hukuku vb. konularında çalışmaktadır. 

Lale Bauer ayrıca çeşitli sivil toplum örgütleri ve özel kurumlara, uzmanı olduğu konularda seminerler vermektedir. 

FIDIC Yapım işleri Sözleşme ve Şartnameleri Seminer Programı